Jesteś tutaj: Home
22 maja 2026 r. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zainaugurowała VIII Ogólnopolski Konkurs Filmowy dla Młodzieży „Moja Wizja Zero – Bezpieczne gospodarstwo. Zero wypadków”.
Konkurs odbywa się pod Honorowym Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Konkurs skierowany jest do młodzieży w wieku od 13 do 21 lat i polega na przygotowaniu krótkiego filmu promującego bezpieczne zachowania w rolnictwie
w odniesieniu do 7 Złotych Zasad Strategii Wizji Zero, ze szczególnym zwróceniem uwagi na bezpieczeństwo i zapobieganie wypadkom w gospodarstwie rolnym.
Organizatorem konkursu jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,
a współorganizatorami: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, AGRO Ubezpieczenia - Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, Państwowa Inspekcja Pracy Główny Inspektorat Pracy.
Zapraszamy do udziału w VIII Ogólnopolskim Konkursie Filmowym dla Młodzieży „Moja Wizja Zero – Bezpieczne gospodarstwo. Zero wypadków”
Spójrz, jakie to proste:
Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie.
Placówka Terenowa KRUS w Jaśle
Źródło; materiały ze strony www.krus.gov.pl
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza dzieci rolników, które ukończą kurs e-learningowy „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy” do udziału w VIII losowaniu hulajnóg. Losowania odbywają się rokrocznie od 2019 roku i promu
ją wśród najmłodszych zasady bezpiecznego przebywania oraz wykonywania czynności na terenie gospodarstwa rolnego.
Tegoroczna edycja skierowana jest do dzieci urodzonych w latach 2012–2020, których przynajmniej jeden rodzic lub opiekun prawny podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w KRUS i wyrazi zgodę na udział dziecka w losowaniu. Warunkiem udziału w losowaniu jest ukończenie przygotowanego przez KRUS kursu e-learningowego „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy. Kurs w nowoczesny i przystępny sposób zapoznaje dzieci z zagrożeniami występującymi w gospodarstwach rolnych oraz uczy prawidłowych zachowań podczas pracy i zabawy na terenie obejścia.
Kurs podzielony został na trzy części tematyczne:
Każda sekcja zawiera animowane scenki przedstawiające typowe zagrożenia wypadkowe oraz interaktywne zadania pomagające utrwalić zdobytą wiedzę. Po zakończeniu kursu uczestnicy rozwiązują test sprawdzający. Dzieci, które uzyskają wymaganą liczbę poprawnych odpowiedzi, otrzymają imienny certyfikat ukończenia kursu.
Aby zgłosić udział w losowaniu, należy przesłać pocztą elektroniczną na adres e-mail Oddziału Regionalnego KRUS właściwego ze względu na miejsce zamieszkania uczestnika:
Spośród prawidłowo przesłanych zgłoszeń w każdym Oddziale Regionalnym KRUS rozlosowane zostaną hulajnogi ufundowane przez KRUS oraz kaski ochronne przekazane przez partnera strategicznego działania – AGRO Ubezpieczenia – Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych.
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 6 listopada 2026 r.
Materiały
Zasady losowania hulajnóg 2026
Placówka Terenowa KRUS w Jaśle
Źródło; materiały ze strony www.krus.gov.pl
Szanowni Mieszkańcy,
na podstawie przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach na Wójta nałożono obowiązek przeprowadzania kontroli wszystkich nieruchomości wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe (szamba) oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków co najmniej raz na dwa lata.
W związku z powyższym w terminie od 1 czerwca 2026 r. upoważnieni przez Wójta Gminy Osiek Jasielski pracownicy Urzędu będą przeprowadzać kontrole wszystkich nieruchomości nie podłączonych do sieci kanalizacji sanitarnej na terenie gminy Osiek Jasielski.
Kontroli podlegać będzie:
1) zawarta umowa z przedsiębiorcą posiadającym zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub przydomowych oczyszczalni ścieków,
2) dowody uiszczania opłat za tę usługę (rachunki, faktury vat), potwierdzające regularność wywozu ścieków.
Proszę Państwa o współpracę i udostępnienie niezbędnych dokumentów będących przedmiotem kontroli.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciele nieruchomości, które nie są podłączone do kanalizacji sanitarnej mają obowiązek zawarcia umowy na odbiór nieczystości ciekłych oraz regularnego opróżniania zbiorników. Umowa musi być zawarta z przedsiębiorcą posiadającym zezwolenie na prowadzenie działalności w tym zakresie lub gminna jednostką – Gminnym Zakładem Komunalnym w Osieku Jasielskim.
Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Osiek Jasielski określa następujące wymagania w zakresie częstotliwości i sposobów pozbywania się nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości:
-Zbiorniki bezodpływowe powinny być opróżniane z częstotliwością wynikającą
z pojemności zbiornika i ilości wytworzonych nieczystości ciekłych, w sposób uniemożliwiający wycieki, a także zanieczyszczenie powierzchni ziemi oraz wód podziemnych i powierzchniowych, nie rzadziej jednak niż raz na sześć miesięcy.
- Właściciele nieruchomości są zobowiązani do udokumentowania wykonywania obowiązków opróżniania zbiorników bezodpływowych od uprawnionych podmiotów.
- W przypadku osadów ściekowych z przydomowych oczyszczalni ścieków, częstotliwość ich usuwania wynika z instrukcji eksploatacji, jednak nie rzadziej niż raz na rok.
W celu określenia prawidłowej częstotliwości opróżniania zbiorników należy uwzględnić liczbę osób zamieszkujących nieruchomość oraz ilość zużytej wody jak również pojemność zbiornika bezodpływowego.
Zbiornik bezodpływowy na nieczystości ciekłe musi być szczelny, bez możliwości wydostania się na zewnątrz lub do gruntu jego zawartości. Niedopuszczalne jest odprowadzanie nieczystości ciekłych do gruntu, rowów, zbiorników i cieków wodnych, kanalizacji deszczowych oraz wypompowanie lub wywożenie na pola, łąki czy do lasu. Zgodnie z art. 10 ust. 2 i 2d ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tj. Dz. U. 2025 r., poz. 733 ze zm.), kto nie wykonuje ww. obowiązków oraz utrudnia przeprowadzenia kontroli podlega karze grzywny
Mając na względzie powyższe, proszę o sprawdzenie i przygotowanie niezbędnych dokumentów, tak aby narzucone przez Ustawodawcę kontrole przebiegły sprawnie.
W Jaśle podsumowano polsko-słowacki projekt

27 maja w Jaśle odbyła się konferencja podsumowująca polsko-słowacki projekt pn. „Współpraca transgraniczna Gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki oraz Preszowskiego Kraju Samorządowego dla zwiększenia odporności na klęski żywiołowe wynikające ze zmian klimatu, w tym poprzez wzmocnienie współpracy służb ratowniczych w zakresie zarządzania kryzysowego” realizowanego w ramach programu Interreg Polska – Słowacja 2021–2027, współfinansowanego przez Unię Europejską. Inicjatywa miała na celu wzmocnienie współpracy transgranicznej oraz zwiększenie odporności terenów przygranicznych na skutki zmian klimatu i klęsk żywiołowych.
W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów, służb ratowniczych oraz partnerzy projektu z obu krajów. Spotkanie stanowiło okazję do przedstawienia efektów wspólnych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców pogranicza.
Wartość projektu wyniosła ponad 1,3 mln euro, z czego 1,1 mln euro pochodziło z dofinansowania Unii Europejskiej. W realizację przedsięwzięcia zaangażowano 16 partnerów. Liderem projektu był Związek Gmin Dorzecza Wisłoki, natomiast głównym partnerem transgranicznym została słowacka gmina Nižná Polianka.
W ramach projektu jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt ratowniczy wykorzystywany podczas pożarów, podtopień i innych sytuacji kryzysowych. Przeprowadzono również szkolenia z zakresu pierwszej pomocy oraz obsługi dronów wspierających działania ratownicze.
Istotnym elementem projektu były wspólne ćwiczenia polskich i słowackich służb ratowniczych. Dzięki nim możliwa była wymiana doświadczeń oraz doskonalenie współpracy w reagowaniu na zagrożenia związane ze zmianami klimatu.

Uczestnicy konferencji podkreślali, że dalsza współpraca samorządów i służb ratowniczych, a także inwestycje w nowoczesny sprzęt i szkolenia, są niezbędne dla skutecznego przeciwdziałania zagrożeniom oraz zwiększania bezpieczeństwa mieszkańców terenów przygranicznych.