Gmina Osiek Jasielski

Konkurs Kół Gospodyń Wiejskich roztrzygnięty

Już po raz trzeci odbył się Konkurs Kół Gospodyń Wiejskich pod hasłem: ''Smaczne, bo swojskie-tradycyjne potrawy''. Tym razem gospodarzem spotkania było Koło Gospodyń Wiejskich w Samoklęskach. Konkurs został zorganizowany w ramach realizowanego przez Gminę Osiek Jasielski projektu pod nazwą ''Turystyka i kultura czynnikami rozwoju społeczno-gospodarczego Gminy Osiek Jasielski''.
 
      Do konkursu, którego celem jest promocja tradycyjnych potraw regionalnych, zgłoszono 8 dań, przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy. Na konkursowym stole smacznie prezentowały się takie potrawy jak: zupa szczawiowa, zupa z okrągłego grochu, zupa z fasoli Jaś z boczkiem, gołąbki z kaszą gryczną z leśnymi grzybami, kapustki faszerowane, kura faszerowana, zupa ziemniaczana, schabowy z kapustą zasmażaną. W jury oceniającym zasiedli smakosze i znawcy dobrej polskiej kuchni: aktor teatralny Dariusz Gnatowski, znany  jako serialowy „Boczek” ze „Świata według Kiepskich”, znany krakowski kucharz Jarosław Gwóźdź, a także poseł na Sejm RP Bogdan Rzońca, Wójt Gminy Osiek Jasielski Mariusz Pykosz i Małgorzata Osika z Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale i Irena Soboń - Przewodnicząca Regionalnego KGW.      
      Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Mrukowej, Samoklęsk, Osieka Jasielskiego, Załęża, Zawadki Osieckiej, Świerchowej, Czekaja i Pielgrzymki (kolejności przypadkowa – przyp. red.) zaprezentowały kunszt sztuki kulinarnej, dbając nie tylko o przygotowanie smacznych i zdrowych potraw, ale także o ich wygląd przyozdabiając dodatkowymi elementami. Ostatecznie po żmudnych i trudnych obradach jury postanowiło w tym roku nie przyznawać 1, 2 i 3 nagrody, a wyróżnić wszystkie koła jedną wspólną nagrodą główną. – Trudno jest wybrać jedną potrawę, bo wszystkie smakują wyśmienicie – tłumaczył werdykt członek jury Dariusz Gnatowski. – Wszystko mi smakowało i nie potrafię nawet powiedzieć co najbardziej. Lubię zdrową podkarpacką kuchnię – dodał serialowy „Boczek”.
      Jedną z atrakcji spotkania był pokaz sztuki kulinarnej w wykonaniu gościa specjalnego krakowskiego kucharza Jarosława Gwoździa. W tym roku przypada 150-lecie Kółek Rolniczych i Kół Gospodyń Wiejskich w Polsce. Ten jubileusz wymagał specjalnego potraktowania, dlatego przyznano nagrody wyróżniającym się członkiniom kół gospodyń wiejskich. Otrzymały je Panie: Stefania Bal, Honorata Ciomcia, Marianna Romanek– KGW Samoklęski, Anna Leś, Teresa Stal – KGW Świerchowa, Krystyna Stachurska, Katarzyna Kicilińska – KGW Pielgrzymka, Janina Nadymus, Czesława Twardzik – KGW Mrukowa, Alfreda Michnal, Katarzyna Bialik – KGW Osiek Jasielski, Zofia Witusik, Maria Bubniak – KGW Załęże, Rozalia Jurkowska, Rozalia Opałka – KGW Zawadka Osiecka, Eleonora Tomaszewska, Maria Jasionowicz – KGW Czekaj. Jubileuszowe medale otrzymały: Marianna Romanek, Monika Mroczka.
      Podczas Konkursu wystąpił także kabaret „Bez przypadek” z KGW Osiek Jasielski, w składzie: Marta Źrebiec i Barbara Michta oraz kabaret „I to i owo” z Zarzecza , w składzie Barbara Rodak. Panie zaprezentowały w humorystyczny sposób bolączki życia codziennego na wsi, zbierając za swój występ gromkie brawa. Na koniec do tańca zagrał zespół Sol-ton.