Gmina Osiek Jasielski

11 LISTOPADA - ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

11 LISTOPADA - ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

 

"Niech wspaniałe świadectwa miłości Ojczyzny, bezinteresowności i heroizmu, jakich mamy wiele w naszej historii, będą wyzwaniem do zbiorowego poświęcenia wielkim narodowym celom."

Ojciec Święty Jan Paweł II

 

11 listopada ma wymiar symboliczny. Tego dnia 1918 roku Rada Regencyjna powierzyła władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu, który dzień wcześniej powrócił do Polski z austriackiej niewoli. Tego dnia rozpoczęło się również wycofywanie wojsk niemieckich z terenów polskich. Data 11 listopada 1918 r. zainicjowała zatem historię II Rzeczypospolitej Polskiej. Kraj po 123 latach nieistnienia na mapie Europy i podziale pomiędzy trzy mocarstwa – Rosję, Austrię i Prusy – odzyskał suwerenność. Obchody 11 listopada mają bardzo podniosły charakter. W tym dniu w Warszawie na Placu Józefa Piłsudskiego odbywa się uroczystość z udziałem najwyższych władz państwowych i przedstawicieli Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Na Grobie Nieznanego Żołnierza składane są wieńce w dowód pamięci i wdzięczności za ofiarę poległych żołnierzy walczących o wolność. W wielu miastach organizowane są okolicznościowe marsze i parady. Święto Niepodległości celebruje się tego dnia jedynie w Polsce ze względu na historyczne wydarzenie, które ono upamiętnia.

Pamiętajmy aby uczcić ten dzień z szacunkiem i powagą, oddając hołd bohaterom historii walczących o wolność naszej Ojczyzny, uczestnicząc w akademiach i mszach świętych w intencji żołnierzy, którzy polegli w obronie niepodległości. Zachowajmy w pamięci oraz sercu tych, którzy dali świadectwa miłości Ojczyzny, walki o dobro wspólne jakim jest wolna Ojczyzna.