Gmina Osiek Jasielski

Wizyta partnerska Szkoły Podstawowej z Zawadki Osieckiej w Yunuslar İlköğretim Okulu w Turcji

W ramach projektu Comenius „Eurasia is singing” w dniach 18 – 26 kwietnia 2012 r.  odbyła się wizyta robocza w kraju partnerskim, w której wzięło udział pięciu nauczycieli: dyrektor Irena Baciak , koordynator projektu Iwona Weronika Gumienna, Anna Pęcak, Paulina Jamer , Paweł Wnęk oraz troje uczniów: NataliaOpałka, Justyna Mastaj, Piotr Sławniak.

foto

 

 

foto

 

Otwarcie projektu i powitanie gości odbyło się w Centrum Kultury, gdzie podziwialiśmy tradycyjne, tureckie  tańce. Podczas wizyty odwiedziliśmy Centrum Edukacji Publicznej w Gediz, gdzie zostaliśmy zapoznani z funkcjonowaniem placówek szkolnych.

Ważnym elementem naszego pobytu było również zapoznanie się z funkcjonowaniem szkół średnich oraz szkół wyższych. Mieliśmy okazję odwiedzić Meslek Yüksek Okulu-M.N.A-A.Ö.L w Gediz. Dało to nam możliwość zapoznania się z pracą tureckich nauczycieli oraz pokazało uczniom z Polski sposób nauczania i funkcjonowania ich kolegów w szkole.

foto

 

foto

W dniach 20 – 22 kwietnia  uczestniczyliśmy w wyjeździe do Pamukkale , Efesu oraz Izmiru.

Te historyczne miejsca, które były kolebkami cywilizacji, stały się dla nas inspiracją do poszukiwać wspólnych korzeni na płaszczyźnie kulturowej. Był to owocny i bogaty czas w doświadczenia: muzyczne, kulinarne oraz estetyczne.

foto

 

foto

23 kwietnia w Turcji obchodzony jest Children’s festiwal, jest to święto wszystkich dzieci, w którym mieliśmy przyjemność uczestniczyć.

foto

 

foto

Celem projektu, który łączy z sobą trzy szkoły: rumuńską, turecką oraz polską jest dialog kulturowy na płaszczyźnie muzycznej. Poznawanie muzyki, tańców oraz kultury jest priorytetem wspólnych działań. Braliśmy udział w wielu wspólnych działaniach m.in. w warsztatach muzycznych i tanecznych. Projekt ukazuje wiele wspólnych cech łączących te trzy narody, ale daje też możliwość poznania odrębności i różnic charakterystycznych dla poszczególnych krajów.

Podczas wizyty nasi uczniowie mieszkali w domach swych przyjaciół z Turcji, co dało okazję do lepszego poznania życia codziennego ich rówieśników.

foto

 

Podsumowaniem wizyty niech będą słowa dyrektora szkoły Yunuslar İlköğretim Okulu Adema AkarsuaJestem szczęśliwy, gdyż widzę was szczęśliwych, bądźcie ambasadorami mojego kraju wszędzie tam, gdzie się pojawicie. Pobyt w Turcji to pasmo pozytywnych doświadczeń; spotkani przez nas ludzie to osoby miłe, naturalne i bardzo gościnne. Wizyta była przygotowana perfekcyjnie przez naszego partnera, z uwzględnieniem wszelakich naszych potrzeb i oczekiwań. Czas ten zaowocował wieloma przemyśleniami, opiniami i spostrzeżeniami. Nic tak nie weryfikuje opinii o danym kraju, jak pobyt w nim.

Ten wyjątkowy czas zaobfitował w nowe przeżycia, przyjaźnie oraz sprawił, że wszyscy jesteśmy dumni i szczęśliwi z możliwości udziału w tym wyjątkowym projekcie.

foto

 

Polecamy stronę projektu: http://www.eurasiamusicteam.com/

oraz śledzenia nowości na Fb : http://www.facebook.com/groups/239260802796988/

Opracowała: koordynator projektu Iwona Weronika Gumienna

Po powrocie uczestnicy wyjazdu wraz z opiekunami przybyli do Urzędu Gminy w Osieku Jasielskim:

 foto